-
Położenie
Sołek leży 6 km na północny – wschód od Opoczna, na prawym brzegu Drzewiczki. Od północy sąsiaduje z miejscowością Zameczek, od wschodu z Wygnanowem a od południa z Bielowicami. Sołek posiada połączenie z Opocznem autobusami komunikacji miejskiej, linia nr 1. Luźna zabudowa wsi rozciąga się wzdłuż drogi Bielowice-Radzice oraz odchodzącej od niej, w kierunku wschodnim, bocznej drogi prowadzącej do Wyganowa. Ta część miejscowości nosi nazwę Na Gaju.
-
Historia
Historia wsi sięga czasów średniowiecznych. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od nazwy dawnego spichlerza na zboże, który nazywano sołkiem. Pierwotnie Sołek nie stanowił odrębnej miejscowości lecz wraz z pobliskim Zameczkiem stanowił jednolitą jednostkę osadniczą o nazwie Damujowice. Osada wyodrębniła się jako siedziba parafii wraz z jej erygowaniem w 1445 roku. Parafia charakteryzuje się burzliwą historią. Ufundowana przez Mszczuja ze Skrzynna, zniknęła prawdopodobnie po około stu latach istnienia, gdyż do XVIII wieku nie figuruje w regestrach podatkowych. Prawdopodobnie w tym wieku parafia została przywrócona pod nazwą Sołek. Drewniany kościół parafialny św. Barbary z końca XVII wieku z późnobarokowym ołtarzem, wpisany w 1967 roku do rejestru zabytków nieruchomych, stanowił niezwykle cenny obiekt kultury materialnej. Kościół ten doszczętnie spłonął w 2008 roku. Świątynia została odbudowana. Obecnie jest murowana i nawiązuje swoim wyglądem do pierwotnego, drewnianego obiektu z XVII wieku. W bryłę została wbudowana zachowana boczna kaplica oraz zostały użyte płyty piaskowca, które były podłogą spalonego kościoła. W trakcie odbudowy są trzy ołtarze, które mają być odtworzone na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej spalonego obiektu. Odbudowana świątynia została konsekrowana 4 grudnia 2010 roku. Badania archeologiczne, prowadzone w obrębie wykopów fundamentowych odbudowywanego kościoła pozwoliły na pozyskanie 206 zabytków ruchomych (naczyń szklanych, ceramicznych i metalowych) z XVII-XVIII wieku oraz odkrycie nieznanych wcześniej krypt grobowych z początku funkcjonowania kościoła. Obecnie eksponaty są przechowywane w zbiorach Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Na przestrzeni swego istnienia Sołek miał wielu właścicieli m.in.: Strzemboszów, Potockich, aż w końcu, do 1946 roku de Gorscht-Drużbackich, zamieszkujących głównie w folwarku Zameczek, który teraz jest odrębną miejscowością sąsiadującą w Sołkiem. W Zameczku istniał niegdyś zamek obronny, który został doszczętnie zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Jego ruiny znajdują się obecnie pod lustrem wody okolicznych stawów.
-
Obiekty historyczne
Najciekawszymi obiektami w Sołku są ocalałe z pożogi XIX - wieczna, drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej z namiotowym dachem krytym gontem oraz wkomponowana w bryłę odbudowanego kościoła kaplica pogrzebowa rodziny Drużbackich. W gminnej ewidencji zabytków znajduje się cmentarz parafialny, położony na wschód od kościoła, z pomnikami nagrobnymi z XIX wieku oraz wnękowa figurka przydrożna. W pobliskim Zameczku zachowały się natomiast dwór parterowy z XVII wieku (obecnie własność prywatna), resztki zabudowań podworskich oraz parku.
-
Charakterystyka przyrodniczo-krajobrazowa
Sołek leży na wysokości 175-185 m n.p.m., zajmując zachodni stok doliny Drzewiczki, która w tym miejscu jest dostępna dla kajaków (od wysokości Woli Załężnej). Na obszarze doliny rzeki gniazduje 140 gatunków ptaków, m.in. zimorodki, kaczki, bociany i łabędzie. W rzece występują raki. Pomiędzy Sołkiem a pobliskim Zameczkiem rozciągają się stawy rybne, a okoliczne łąki poprzecinane są malowniczymi strugami i ciekami wodnymi. W Zameczku warto zobaczyć pozostałości parku dworskiego z bogatym zabytkowym drzewostanem.
-
Imprezy cykliczne
Odpust parafialny św. Barbary – 4 grudnia.
-
Galeria
Niżej mieści się galeria miejscowości Sołek podzielona na odpowiednie kategorie.
-
Dwór parterowy w Zameczku
-
Pejzaż i przyroda
-
Obiekty sakralne
-

Jest to cicha, spokojna miejscowość, oddalona od głównych szlaków komunikacyjnych o typowym wiejskim krajobrazie opoczyńskim. Położenie nad płynącą wśród łąk, naturalnym korytem, Drzewiczką, którą przebiega ciekawy szlak kajakowy, sprawia że jest to miejsce godne polecenia miłośnikom kajakarstwa i wędkarstwa.
